Každý muž by mal mať oblek. Bez výnimky. Zatiaľ čo sa v skvelom obleku budete cítiť dobre a tak aj vyzerať, v tom zlom budete pôsobiť dojmom dieťaťa, ktorého ešte stále oblieka mamička. Každý gentleman, dokonca aj samotný Ralph Lauren začínal pri výbere prvého kúsku. Tento malý sprievodca je tu na to, aby vám pomohol nájsť skvelý oblek ešte predtým, ako vstúpite do predajne.

Začíname so základmi

Určite poznáte situáciu, kedy ste potrebovali oblek, ale nemali ste ani poňatia o tom, ktorý z toľkého množstva by bol pre vás tým správnym. Nákup nového obleku sa nezačína v obchode, začína sa vo vašej mysli. Oblek do práce? Večerné rande? Svadbu? Na všetky tri? Je to váš prvý a jediný oblek, alebo piaty v poradí, avšak určený na zvlášť jedinečnú príležitosť? Pokiaľ viete odpovede na tieto základné otázky, ste na správnej ceste k správnemu rozhodnutiu.

Vašou najlepšou voľbou bude siahnuť po tmavo modrej alebo uhľovo šedej variante. Obe farby kráčajú neutrálnou líniou – pracujú so všetkými kombináciami, ktoré si dokážete predstaviť. Do úvahy prichádza i čierna, avšak rátajte s tým, že na denno-denné nosenie takýto oblek nie je vhodným. Pokiaľ sa ale čiernej klasiky vo svojich predstavách nedokážete vzdať, siahnite po čo najjemnejšom a najkvalitnom materiáli (ideálne s čo najväčším podielom vlny). Počas horúcich letných dní pochopíte prečo.

Vo všeobecnosti, čo sa materiálu týka, uprednostnite vlnu s primeraným tzv. priemerným vláknom. Čím je priemer vlneného vlákna väčší, tým je i materiál jemnejší, no môžete rátať i s vyššou cenou. Tie najkvalitnejšie obleky ale nie sú na denno-denné nosenie úplne optimálne. Pre denné nosenie sú najvhodnejšie hodnoty v rozmedzí 120-140 mikrómov. Ide o ideálny oblek do práce, pracovné pohovory a stretnutia, skrátka všade.

Čo sa vzoru týka, pokiaľ si vyberáte svoj prvý oblek, vyhnite sa okázalým, výrazným vzorom (prúžok, kocka). Siahnite radšej po hladkom, univerzálnejšom kúsku. V prípade, že už vlastníkom nejakého obleku ste, nebojte sa doplniť svoj šatník o nápadnejší vzor.

Akonáhle budete mať jasnú predstavu  o zvolenej farbe, prípadne vzore, ďalším krokom vo vašom rozhodovacom procese je rozhodnúť o type obleku. Jednoradové sako bolo a vždy bude in. K dispozícií sú aj trojdielne obleky. Stále môžete vyfúknuť dvere v konferenčnej miestnosti „v zabijakoch“ z troch kusov. Vestička pritom vôbec nemusí byť z rovnakého materiálu ako samotný oblek.

Oblekové saká sa v súčasnosti šijú podstatne kratšie, ako tomu bolo pred desiatimi rokmi. Spustite ruky voľne k telu. Zachytili ste prstami ľahko spodný okraj saka? Ideálne. Akokoľvek kratšia verzia z vás urobí vyrastenú verziu prípadného mladšieho súrodenca, akokoľvek dlhšia zasa síce klasického 50. ročného amerického businessmana, avšak s prídavkom opticky deformovanej postavy.

Väčšina pánov nadhodnocuje veľkosť svojho obleku. Myslíte si, že vašou veľkosťou je 54? Skúste 52. Máte stále priestor na pohyb? Skúste 50. Nasadili ste 50 a tá je už príliš malá? Vráťte sa o krok späť. Gratulujeme, práve ste sa dopracovali k veľkosti svojho obleku.

Čo sa nohavíc týka, nastavte si ich na úroveň pásu (úroveň cca palec pod úrovňou pupku). Sú až príliš voľné? Viete, čo máte urobiť.

Zanedbaným krokom pri hľadaní správnej veľkosti je šírka nohavíc v ich hornom diely. V prípade, že si v oblasti stehna dokážete na zadnom diely doslova päsťou chytiť až príliš veľa materiálu, požiadajte krajčíra, aby vám nohavice zúžil. Zabezpečíte si tak opticky čistejšiu a štíhlejšiu líniu.

Nezabúdajte, že nezáleží na tom, či váš oblek stojí 200 alebo 2000 eur. Najdôležitejšie je, aby na vás nevyzeral ako vrece na odpadky, a na druhej strane, aby nebol tak úzky, že vám spolupracovníci budú mať možnosť spočítať chĺpky na nohách. Gro spočíva v tom, aby ste skrátka vyzerali dobre, čo vieme dosiahnuť aj v oblekoch už od 150 € práve od nás. ?